Сьогодні розпочинається Сиропусний тиждень
НОВИНИ

Сьогодні розпочинається Сиропусний тиждень

Сьогодні розпочинається Сиропусний тиждень 12 Лютого 2018

Тиждень перед початком Великого посту, який не має визначеної дати, бо залежить від дати Великодня кожного року, в Україні називають Сиропусним, Колодій, Масниця, Сиропуст, Сирна неділя.

За звичаєм, цього тижня вже відмовлялися від м’ясної їжі, проте наставало справжнє свято молочних продуктів, що й дало назву цим дням. Не їли ні м’яса, ні сала, ні навіть жирів тваринного походження, лише яйця, без яких не обходилося тісто для випічки, млинців і вареників.

Щороку Масляна в Україні припадає на різний час. Вона відзначається рівно за тиждень до Великого посту. У 2018-му Масляна в Україні святкуватиметься з 12 по 18 лютого.

Загалом увесь тиждень ділиться на два періоди:

Вузька Масляна – понеділок, вівторок і середа – і Широка Масляна – четвер, п’ятниця, субота та неділя. У перші три дні можна займатися господарськими роботами, а з четверга всі роботи припиняються. При цьому кожен день Масляної має свою назву і призначення. В давнину дотримувались усіх традицій, але нині – більшість із них вже забулася.
Серед традиційних українських обрядів минувшини особливе місце належить унікальному як за формою дійств, так і символікою звичаю, що відомий під назвою «Волочити колодку». Вперше цей термін увійшов до писемних джерел чотири з лишком сторіччя тому, хоч, на думку багатьох дослідників, він сягає своїм корінням у дохристиянські часи.

Загалом Колодій, протягом якого в основному частували варениками із сиром та сметаною, вважався виключно жіночим святом, хоча брали в ньому участь і чоловіки. Проте вони відбувались або відкуплялися грішми та могоричем. 

Українці готувалися до найдовшого і найсуворішого з усіх постів – Великоднього, а тому казали: «Масниця, Масниця, яка ти мала, – якби ж тебе сім неділь, а Посту одна!».

Загалом кожен день мав своєо собливе значення і традиції:

Понеділок – перший день Масляної – «зустріч». Цього дня роблять крижані гірки. У давнину вірили, що чим далі котяться сани і чим гучніший сміх над крижаною горою, тим кращим буде врожай. Крім того, цього дня ыз соломи, старого одягу та інших підручних матеріалів споруджувалося опудало Масниці, яке насаджували на кілок і возили на санях вулицями.

Вівторок – «загравання». У цей день прийнято заводити веселі ігри та пригощати за організовані веселощі млинцями. Кликали в гості рідних і знайомих.

Середа – «ласунка». Всі господині цього дня готують різні смаколики у великих обсягах і прикрашають ними багатий стіл. За традицією на третій день Масляної зять приходив до тещі на млинці, а в Україні – на вареники, які вона сама пекла. Так теща демонструвала прихильність до чоловіка своєї дочки.

Четвер – «розгуляй». Із цього дня Масляна розгортається – гуляють з ранку до вечора, водять хороводи, співають пісні. А також народ вдавався до всіляких забав, влаштовувалися катання на конях, кулачні бої, різні змагання, що завершувалися гучним застіллям.

П’ятниця – «тещині вечори». Величезна кількість звичаїв цього дня спрямована на прискорення весіль та сприяння молоді у знаходженні собі відповідної пари. Зяті з вечора особисто запрошують в гості своїх тещ – пригощають їх млинцям, що їх приготувала дружина.

Субота – «посиденьки зовиці». Цього дня молода невістка запрошує своїх рідних до себе. В церкві відбувається святкування Собору всіх преподобних отців.

Неділя – «Прощена неділя». Цього дня прийнято просити прощення у всіх близьких та скривджених за заподіяне зло, за якісь свої проступки. Це дуже світлий день перед початком Великого посту. Ввечері в неділю поминали померлих, ходили на кладовище попрощатися зі своїми родичами. Залишки святкової їжі спалювали, посуд ретельно мили. В кінці свята урочисто спалювали опудало Масляної, а отриманий попіл розсипали по полях.

З понеділка гуляння припиняються, оскільки в силу вступає Великий піст, який триватиме до Великодня.

Загалом, святкування українцями Колодія, або ж Масниці, має мало спільного з ідеологією гулянь та ігрищ російської Масляної, тобто проводів зими. Ми ж повинні відродити традицію святкування на Україні Колодія, або ж Масниці, так, як це робили наші прадіди.

^ Наверх